Festiwal Misyjny “Bóg mnie kocha”

Inspiratorką zorganizowania w Zielonce Festiwalu Misyjnego była nasza wolontariuszka Ania Szałata (1991-2002). Zanim odeszła do nieba w wieku niespełna dwunastu lat, brała udział w wielu misyjnych działaniach Fundacji w Polsce i we Francji. Zafascynowana św. Tereską z Lisieux, nasza mała Ania pokazała jak wiele można zrobić dobrego wokół siebie, nawet wtedy, gdy jeździ się na inwalidzkim wózku. Po jej tragicznej śmierci miał to być tylko koncert ARKI NOEGO poświęcony jej pamięci. Chcąc jednak zrealizować jej marzenia o festiwalu misyjnym, zaprosiliśmy także niepełnosprawne dzieci  i misjonarzy z całego świata, organizując pierwsze święto misjonarzy i ich dobroczyńców.  Hasło Festiwalu “Bóg mnie kocha” zaczerpnęliśmy z zeszytu Ani, która każdego roku w czerwcu  gromadzi na Placu Jana Pawła II w Zielonce kilkaset niepełnosprawnych dzieci, kilkudziesięciu misjonarzy i kilka tysięcy uczestników  otwartych koncertów zainteresowanych misjami. Festiwalowi towarzyszą zwykle wystawy i konkursy misyjne.

Od początku festiwale objęte są stałym patronatem  Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bp Wiktora Skworca oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W 2009 roku Festiwal Misyjny w Zielonce swoim patronatem objął ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej ks. abp Henryk Hoser.

W latach 2003-2008 na naszym Festiwalu wystąpili między innymi: Francuski zespół muzyczny FRERES MARTINEAU, Robert Friedrich i ARKA NOEGO, Ricky z Afryki, 2TM 23, AFRICANA, Józef Broda, Joszko Broda z zespołem DZIECI Z BRODĄ, zespół CAIROS, Karolina Simińska, Piotr Szczepanik, zespół CHILIMY, Magda Anioł, Darek Malejonek z zespołem MALEO REGGAE ROCKERS, zespół BRATHANKI, hiphopowa grupa FULL POWER SPIRIT, boliwijski zespół INTINIAN, afrykański zespół BONGO BONGO,  RICKY LYON, zespół muzyki chrześcijańskiej GRUW, Bartek Jaskot, zespół misyjny GŁOSIĆ Z MOCĄ, afrykańsko-polska grupa pasjonistek i pallotynów oraz  Orkiestra dęta z  Zaburza na Roztoczu.

Każdego roku na Festiwalu wręczana jest doroczna nagroda im. Małej Ani z Zielonki przyznawana za wybitne osiągnięcia w popularyzacji wśród dzieci i młodzieży najcenniejszych wartości kultury chrześcijańskiej.

Dotychczasowi laureaci Nagrody im. Małej Ani z Zielonki:

2004  Darek Malejonek

2005  Józef i Joszko Broda z zespołem Dzieci z Brodą

2006  Robert Friedrich Litza z Zespołem Arka Noego

2007  ks. Roman Rusinek SAC

2008  Magda Anioł

dr Wanda Błeńska (nagroda specjalna)

2009 Telewizyjny program ZIARNO

2010 Zespół SIEWCY LEDNICY

2011  Tygodnik NIEDZIELA

autorzy zdjęć: Urszula Szałata, Michał Szałata, Kamil Kulczycki, Dariusz Baran, Piotr Wyszyński, Andrzej Heldwain.

Fotografie z Festiwali Misyjnych:

Możliwość komentowania została wyłączona.