Wizyta na Wybrzeżu Kości Słoniowej

W dniach 19-23 kwietnia br prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau dr Kazimierz Szałata wraz z przewodniczącym Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau Michelem Récipon oraz medycznym konsultantem prowadzącym badania nad trądem prof. Chrystianem Roch Jonsonem z Uniwersytetu Abomey-Calavie z Cotonou w Beninie odwiedzili Wybrzeże Kości Słoniowej, które jest bardzo ważnym krajem dla naszej Fundacji. To tutaj na wyspie Desiré na lagunie przełożona sióstr Matki Bożej od Apostołów s. Eugenia spotkała kolonię wygnanych z miasta trędowatych, którymi nikt się nie zajmował. Po powrocie do Francji opowiedziała o tym Raoulowi Follereau który z całą stanowczością podjął wyzwanie. Rozpoczął akcję pomocy ludziom dotkniętych trądem najpierw z wyspy Desiré a później wraz z siostrą Eugenia stworzył pierwszy wzorcowy ośrodek Adzopé, w którym trędowaci byli by nie tylko pielęgnowani, leczeni, ale także mogli by pracować, zakładać rodziny, pozostawać pod opieka duszpasterską kapelana usytuowanej w samym centrum kompleksu kaplicy i klasztoru. Później podobne ośrodki zaczęły pojawiać się na całym świecie. Pięć lat temu przy szpitalu w Divo został wmurowany kamień węgielny pod oddział leczenia dzieci dotkniętych najcięższa postacią trądu urcél du Buruli. Dziś w pelni wyposażony obiekt przyjmuje małych pacjentów, którzy nie mogli by znaleźć miejsca w innych szpitalach. Na uwagę zasługuje fakt, że kierowany przez prof. Henryka Assé z Uniwersytetu w Abidżanie stanowią sami młodzi lekarze, diagności i pielęgniarze. Podczas wizyty w ośrodku dr Kazimierz Szałata spotkał się z chorymi dziećmi, rozmawiał z ich rodzicami oraz zaangażowanym w swoją pracę personelem medycznym.

Dr Kazimierz Szałata, jako oficer Orderu Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej (od 2013), w towarzystwie przedstawicieli Wielkiego Kanclerza Orderu Narodowego WBK Gnamba Yao Guillaume i Affoussy Bamba oraz Michela Récipon i Coty Jean Ibrahim Diakité z Międzynarodowej Unii Follereau wziął udział w uroczystym wręczeniu Krzyża Komandorskiego Republiki WBK s. Monique Godé ze zgromadzenia sióstr św. Franciszka Ksawerego. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez prezydenta Republiki było wyrazem uznania dla francuskiej zakonnicy, która całe swoje życie poświeciła pracy wśród trędowatych w Instytucie Marchoux oraz formacji młodzieży w prowadzonej w Abidżanie szkole katolickiej. Podczas uroczystości dr Kazimierz Szałata wręczył s. Monique złoconą ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Wygłosił też „Pochwałę Afryki”, o której papież Jan Paweł II mówił, że jest nadzieją Europy i nadzieją świata. Dr Szałata podkreślił, że Afryka zachowała to, co Europa straciła: smak życia, szacunek dla życia, radość, otwartość, rodzinę, mocne zakorzenienie w tradycji oraz autorytet ludzi starszych.

Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau wziął udział w spotkaniu z specjalistów epidemiologów i leprologów na temat najpilniejszych potrzeb krajów afrykańskich. Na pierwszym miejscu sytuuje się oświata sanitarna i dostęp do czystej wody pitnej. W krajach afrykańskiego Sahelu wysychają studnie, natomiast w strefie równikowej, zwłaszcza na lagunie Abidżanu, wszechobecna wilgoć sprawia, że ziemia jest nasycona najbardziej zjadliwymi bakteriami, które przenikają do wód gruntowych zasilających płytkie, kopane studnie. Dlatego potrzebne są kosztowne odwierty głębinowe.

Dr Kazimierz Szałata przekazał w imieniu Fundacji Polskiej Raoula Follereau 10 tys euro na nową studnię głębinową, która będzie usytuowana na pograniczu miejscowości Bezibou i Zuzua w departamencie Haut-Assandra obok kościoła ufundowanego przez generała Lago Dalebry. Dzieci otrzymały natomiast kilka kilogramów cukierków z Polski.

Możliwość komentowania została wyłączona.