Dzieło Follereau ma 70 lat

Wszystko zaczęło się jeszcze podczas drugiej wojny światowej, kiedy wobec szalejącego terroru niemieckiego okupanta Raoula Follereau schronił się w klasztorze sióstr Matki Bożej od Apostołów w Vénissieux koło Lyonu, gdzie pod koniec listopada 1942 roku spotkał siostrę Eugenię. Siostra akurat wróciła z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie na obrzeżach Abidżanu na lagunie odkryła kolonię pozostawionych bez żadnej opieki trędowatych. Raoul Follereau pierwszych trędowatych spotkał już w 1936 roku, kiedy to realizował dla argentyńskiego dziennika reportaż o Karolu de Faucauld. Tamto spotkanie wywołało w nim prawdziwą rewolucję. Nic więc dziwnego, ze spotkanie z siostrą Eugenią stało się doskonałą okazją do  skonkretyzowania rodzących się planów zmierzających do zorganizowania wielkiej batalii na rzecz tych nieszczęśników, którzy od stuleci byli wyrzucani poza ludzkie osiedla i mogli liczyć co najwyżej na pomoc najodważniejszych misjonarzy. W rozmowie z siostrą Raoul Follereau zaplanował wzorcową wioskę Adzopé, w której trędowaci mogli by znaleźć schronienie, opiekę i warunki do normalnego życia. Tak zaczęła się realizacja śmiałego planu przywracania godności ludziom odrzuconym przez społeczeństwa. Follereau wiedział dobrze, że jeśli wobec nieuleczalności trądu nie może im zwrócić zdrowia, może ich kochać i może im zwrócić należną każdemu dziecku Bożemu godność. Kolejnym etapem, który pozwolił akcji Follereau nadać wymiar światowy było ustanowienie w 1954 roku Światowego Dnia Trędowatych. W 1965 roku z inicjatywy Follereau powstaje światowa federacja wszystkich instytucji zajmujących się problemem trądu ILEP, co pozwoliło na koordynację  działań w skali globalnej. Kolejną ważną datą było wprowadzenie przez Komisję Medyczną Follereau skutecznej terapii PCT, dzięki której w ciągu ostatnich trzydziestu lat wyleczono około 15 milionów trędowatych.

Mimo tych wysiłków zakończonych niekwestionowanym sukcesem walka z trądem wcale się nie skończyła.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2011 roku zanotowano 219 075 nowych przypadków trądu na świecie. Wśród nich 20200 stanowiły dzieci poniżej piętnastego roku życia. Wśród osób wyleczonych z trądu około trzech milionów byłych chorych wymaga stałej opieki na skutek ciężkich okaleczeń.

Liczba nowych przypadków trądu zanotowanych w 2011 roku według regionów OMS:

– Afryka (31 krajów) :                                           12 673

– Ameryka (25 krajów) :                                       36 832

– Basen Morza Śródziemnego (22 kraje) :      4 346

– Pacyfik Zachodni (33 kraje) :                            5 092

– Azja Południowo-wschodnia (10 krajów) : 160 132

Jak łatwo zauważyć, aż 73 % zachorowań na trąd odnotowano w Azji Południowo-Wschodniej a krajem najbardziej zagrożonym chorobą trądu są Indie, gdzie pracuje między innymi znana polska misjonarka dr Helena Pyz.

Możliwość komentowania została wyłączona.