57 Światowy Dzień Trędowatych

W niedzielę 31 stycznia przypada 57 Światowy Dzień Trędowatych, który według zamysłu Raoula Follereau ma być okazją do mobilizacji naszej pomocy na rzecz ludzi dotkniętych trądem. Jak co roku pod kościołami większości krajów Europy zbierane będą na ten cel pieniądze. W krajach misyjnych będą się odbywały uroczyste spotkania, festyny, zawody sportowe, po to, by przywrócić do normalnego życia tych, którzy wychodzą z syndromu „bycia trędowatym”. Okazuje się bowiem, że łatwiej jest dziś wyleczyć trędowatego z samej choroby, niż stworzyć warunki do jego normalnego funkcjonowania po chorobie, zwłaszcza wtedy, gdy na skutek choroby pozostaje do końca życie inwalidą.

Dane dotyczące walki z trądem, który jest wciąż groźny, zwłaszcza w krajach ubogich, są wciąż niepokojące. W ciągu ostatnich 25 lat wyleczono na całym świecie ponad 14 milionów trędowatych, a liczba corocznie odkrywanych nowych przypadków spadła poniżej 500 tys. Od kilku jednak lat liczba ta utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Dotyczy to zwłaszcza Indii, które stanowią dziś największe skupisko chorych na trąd.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2008 roku odkryto na świecie 249 007 nowych przypadków trądu.

Afryka                                                       29 814

Ameryka                                                    41 891

Wschodni Basen Morza Śródziemnego 3 938

Pacyfik Zachodni                                       5 859

Azja Południowo-Wschodnia              167 505

W sumie, co dwie minuty pojawia się nowy przypadek trądu, nowe źródło zagrożenia dla otoczenia. Im szybciej dotrzemy z pomocą, tym większe mamy szanse na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby i uratowania zdrowia tych, których ona zdążyła dotknąć. Wśród chorych na trąd zidentyfikowanych w 2008 roku ponad 20 tysięcy przypadków dotyczyło dzieci poniżej 15 roku życia.

Doroczny Apel dra Kazimierza Szałaty – prezesa Fundacji Polskiej Raoula Follereau na Dzień Trędowatych w formacie PDF APEL 2010

Obchody 57 Światowego Dnia Trędowatych

Warszawa: niedziela 31 stycznia Misyjny Tramwaj Nadziei

Zamość: czwartek 28 stycznia spotkanie prezesa Fundacji z uczniami II Liceum

sobota 30 stycznia Młodzieżowy Dom Kultury: otwarcie wystawy “Moja Afryka”, Charytatywny turniej szachowy oraz loteria na rzecz trędowatych. Wystawę otworzy prezes Fundacji. Więcej o obchodach w zamościu: http://www.mdk.zam.pl/index.php?sub=30&id=1196

Komentarze są wyłączone.