Nowa studnia w Zambii

Odpowiadając na prośbę pracującej w Zambii misjonarki ze zgromnadzenia Śóstr Świętej Rodziny w Zambii s. Małgorzaty Jedrzejczak MSF, Fundacja nasza podjęła się sfinansowania budowy kolejnej studni na Czasrnym Lądzie. Koszt realizacji inwestycji, która będzie początkiem tworzenia nowego ośrodka opiekuńczo edukacyjnego dla najuboższych dzieci to prawie 40 tys. PLN. Jak zawsze z pomocą Bożą liczymy na wspasrcie naszych ofiarodawców. Pieniądze można wysyłać na konto Fundacji Polskiej Raoula Follereau 87 1240 1082 1111 0000 0387 2932 z zaznaczeniem “Woda dla Afryki”.

MISSIONARY SISTERS OF THE HOLY FAMILY

St. John Paul II-Mabumba
P.O Box 710036 
Mansa- Zambia

Pan Kazimierz Szałata

Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny od 50 lat pracuje w Zambi.

Pracujemy w stolicy Lusaka-Chawama,siostry prowadza przedszkole,szkołę podstawową I średnią, szkołę gospodarczą dla kobiet, Dom Opatrzności Bożej dla ludzi starszych i bezdomnych. Kolejna placówka Kabwe, prowadzą siostry przedszkole, szkołę podstawową I dom formacyjny sióstr. Następną placówką to Kapiri-Mposhi. Tu siostry zajmują się edukacją, prowadzą ,przedszkole, szkołę podstawową i średnią.

Na zaproszenie ks. bp. Patrika Chisanga OFM, 17.01.2020 r. siostry otworzyły placówkę w diecezji Mansa, Region Lapula, wioska Mabumba.

W powyższej wiosce Zgromadzenie nabyło 20 ha ziemi. Obecnie na placówce są dwie siostry: Malgorzata Jedrzejczak z Polski I Sara Muiysa z Congo. Mieszkamy w domu wynajętym przez diecezje. Trzy razy w tygodniu podejmujemy prace w parafii, spotykamy się z dziećmi I młodzieżą. Ludzie tutaj mieszkają bardzo ubogo. Pracują na swoich małych działkach oprawiając je ręcznie. Przed porą deszczową w listopadzie, zaczynają kopać swoje działki I sadzić kukurydzę ,słodkie ziemniaki, orzeszki ziemne i maniok. Zbiór jest pod koniec pory deszczowej, w marcu. Po porze deszczowej sadzi się warzywa, np. pomidory I rożne jadalne zielone liście. Cześć ludzi zajmuje się łowieniem ryb. Swoje zbiory wożą na rowerach i sprzedają w odległym o 16 km mieście Mansa lub przy drogach.

Rodziny są wielodzietne, utrzymują często dzieci swoich krewnych, których rodzice nie żyją. Wiele takich rodzin znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, nie jest w stanie zapewnić dostatecznego bieżącego wyżywienia, nie mówiąc o wysłaniu dzieci do szkoły, którą należy opłacić. Dzieci z więc najczęściej zostają w domu, jako pomoc, pracują na polu lub przynoszą wodę z odległego o 2 km zbiornika czy rzeki.

Misja Mabumba jest misja rozwojową, społeczność cieszy się obecnością sióstr.

Obecnie rozpoczęłyśmy budowę ogradzania 20-hektarowej misji, aby zabezpieczyć ją przed grabieżą innych ludzi.

Mamy dużo pola a nie mamy wody która jest podstawa do życia, jest dużo planów na misji jak potrzeba rozbudowy centrum edukacji dla dzieci, młodzieży który umożliwi nauczanie i zwiększenie szans życiowych oraz zapewni im formację moralną I duchową. Mam wielka nadzieje ze wkrótce rozpoczniemy budowę centrum edukacji dla dzieci. Pierwszą potrzebą jest budowa studni głębinowej. Umożliwi nam ona rozwój naszej placówki misyjnej.

Zwracam się z prośbą o pomoc finansową przy wierceniu studni głębinowej.

Licząc na dobroć waszych serc.

S. Małgorzata Jędrzejczak MSF

 

Komentarze są wyłączone.