Chrześcijanie w Syrii potrzebują naszej pomocy

W ostatnim tygodniu września br prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau dr Kazimierz Szałata wziął udział w Międzynarodowym Kongresie Follereau zorganizowanym w znanym z objawień Najświętszego Serca Jezusa burgundzkim mieście Paray le Monial we Francji. Spotkanie, które zgromadziło kilkaset osób z różnych stron świata poświęcone było najważniejszym problemom ruchu Follereau w świecie. Dr Szałata wziął udział w sesji związanej z procesem beatyfikacyjnym Raoula Follereau oraz w naukowej komisji medycznej poświęconej najnowszym odkryciom w medycynie tropikalnej oraz strategiom działań na rzecz całkowitego wyeliminowania trądu na świecie. Znaczną część trzydniowego spotkania poświęcono sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Podczas Kongresu zwierzchnik kościoła chaldejskiego, biskup Aleppo Antoni Audo złożył na ręce dra Szałaty podziękowania za troskę i pomoc, jakiej doświadczają syryjscy chrześcijanie ze stron kościoła polskiego. Jak zaznaczył syryjski hierarcha, dziś najważniejszą sprawa jest powrót uchodźców do swojego kraju, do swoich parafii i rodzin oraz odbudowanie struktur i wspólnot lokalnych i religijnych.

Jak powiedział Ksiądz Biskup Antoni Audo, chrześcijanie nie chcą opuszczać swojej ziemi, która jest bogatą w tradycję kolebką pierwszych wspólnot wyznawców Chrystusa. W Libanie półtora miliona chrześcijan czaka na możliwość powrotu do swej ojczyzny. Idąc za przykładem innych Fundacji Follereau zaangażowanych w pomoc naszym braciom w wierze na Bliskim Wschodzie chcemy we współpracy z bpem Audo wesprzeć doświadczony okrutna wojną kościół Syryjski, który poprzez miejscową Caritas niesie pomoc nie tylko katolikom skupionym przy działających parafiach. Miałem okazję przez trzy dni rozmawiać z syryjskim hierarchą o problemach kościoła i społeczeństwa syryjskiego, które tak bardzo pragnie pokoju i odbudowy kraju, który jest ich domem, do którego chcą jak najprędzej wrócić ci, którzy musieli opuścić swoje domy, swoje rodziny i parafie.

Ksiądz Biskup prosi naszych ofiarodawców nie tylko o pomoc materialną, ale i o modlitwę zapewniając, iż Syryjscy chrześcijanie modlą się codziennie za swych dobroczyńców.

Wpłaty na rzecz chrześcijan z Syrii można kierować na konto naszej Fundacji z zaznaczeniem w tytule wpłaty: „SYRIA” [dane do wpłaty na stronie Wsparcie i kontakt]

Komentarze są wyłączone.