Relacja z XII Festiwalu Misyjnego “Bóg mnie kocha”

 

W niedziele 1 czerwca odbył się w Zielonce koło Warszawy XII Festiwal Misyjny z udziałem kilkudziesięciu misjonarzy z całego świata oraz kilkuset młodych członków Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci. Spotkanie zorganizowała Fundacja Polska Raoula Follereau we współpracy z Komisją Episkopatu Polski ds Misji, Uniwersytetem Otwartym UKSW, Burmistrzem Miasta Zielonka oraz harcerzami z 58 Szczepu ZHR.

Doroczne wielkie święto misjonarzy i ich dobroczyńców rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem krajowego sekretarza Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji ks. dra Kazimierza Szymczychy. Witając licznie zgromadzonych w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej uczestników uroczystości ks. proboszcz Mieczysław Stefaniuk (Proboszcz Roku 2013) przeczytał specjalne posłanie, jakie do uczestników Festiwalu skierował ks. abp Henryk Hozer. (Tu otwórz) abp Hoser

Podczas homilii (Tu otwórz) Homilia ks. Kazimierz Szymczycha nawiązał do obchodzonego tego dnia święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które nie przypadkowo w tym roku zbiegło się w czasie z Międzynarodowym Dniem Dziecka, co pozwala wpisać kolejny Festiwal zainicjowany przez jedenastoletnia Anię Szałata w bardzo głęboki kontekst najgłębszych tajemnic wiary chrześcijańskiej, których głębię potrafią nam ukazać dzieci. Mogliśmy doświadczyć zaangażowania dzieci podczas liturgii Mszy św. Pierwsze czytanie przygotowała niewidoma ośmioletnia dziewczynka z ośrodka sióstr franciszkanek w Laskach. Drugie czytanie przeczytała poruszająca się na wózku Asia z Zielonki. Niepełnosprawne dzieci wzięły też udział w procesji z darami, podczas której złożyły między innymi doroczne deklaracje przystąpienia do Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.

Transmitowana na cały świat przez TVP POLONIA Mszę św. uświetniły śpiewy artystów filharmonii w Łucku, zespołów „Siewcy Lednicy”, „Barwy Kresowe” oraz miejscowej scholi.

Po południu na Placu Jana Pawła II odbył się wielki koncert, podczas którego wystąpili zespoły „Siewcy Lednicy, „Barwy Kresowe” oraz przybyły do Zielonki prosto z Sopotu, gdzie na festiwalu TOP TRENDY 2014 otrzymał prestiżową nagrodę publiczności zespół „FutureFok”.

Jak co roku, szczególnym momentem była wspólnie odśpiewana o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzie Bożego.

Podczas oficjalnej części koncertu marszałek Bractwa Kurkowego Gniewomir Rokosz-Kuczyński przeczytał list, jaki do uczestników XII Festiwalu Misyjnego w Zielonce skierowała mieszkająca w Londynie pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska.

Każdego roku na Festiwalu Misyjnym wręczana jest Nagroda im. małej Ani z Zielonki przyznawana za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu najcenniejszych wartości kultury chrześcijańskiej wśród dzieci i młodzieży. W tym roku laureatem Nagrody im. małej Ani z Zielonki został zespół „Familijnej Jedynki” Polskiego Radia. W imieniu zespołu z rąk Mamy Ani, proboszcza i burmistrza Zielonki nagrodę odebrał dyrektor Redakcji Programów Katolickich Polskiego radia ks. Krzysztof Ołdakowski SJ.

Przez cały dzień na Placu Jana Pawła II czynne były liczne stoiska misyjne oraz prowadzona przez harcerzy z 58 Szczepu ZHR Kawiarnia Pod Żyrafą ze słynną zupa z Krokodyla. Misjonarze a także dzieci i młodzież ze szkół w Zielonce przygotowali ciekawe gry i zabawy, były ciasta od rodziców Gimnazjum im. kardynała Stefana Wyszyńskiego kącik malowania twarzy, trampolina, konkurs sztuki łuczniczej i wiele innych atrakcji. Na stoiskach misyjnych można było nabyć ciekawe książki, oryginalne pamiątki niemal z całego Świata, można było bezpośrednio porozmawiać z misjonarzami.

XII Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha” objęty został honorowym patronatem:

Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bpa Jerzego Mazura

Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. abpa Henryka Hosera

Rektora UKSW ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego

oraz pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej  (Tu otwórz) Posłanie Pani Prezydentowej 

Patronat medialny: Tygodnik NIEDZIELA

W imieniu organizatorów XII Festiwalu Misyjnego „Bóg mnie kocha” składamy serdeczne podziękowania dla naszych dobroczyńców, wśród których są rodziny: państwa Pietrzaków (Hotel i Restauracja „U Pietrzaków”), Państwa Jurzyków (Zakłady Mięsne WISAPIS), państwa Kobusów (Piekarnia Kobus), Państwa Kryńskich (TopClassic).

Dziękujemy władzom miasta Zielonka, instytucjom miejskim, szkołom oraz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej za włączenie się w organizację tego ważnego wydarzenia.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę blisko dwudziestoosobowej delegacji z Ukrainy z prezesem Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu drem Sergiuszem Prokopiukiem i prezesem Stowarzyszenia „Barwy Kresowe” Grzegorzem Rolingerem na czele, która mimo dramatycznych wydarzeń wzięła czynny udział w naszym święcie misjonarzy i ich dobroczyńców.

Kazimierz Szałata

Fotorelacja z Festiwalu Michała Szałaty, Grzegorza Karczmarczyka i Mikołaja Włodarczyka

 

Komentarze są wyłączone.